Programma 7. Volksgezondheid en milieu

Actuele ontwikkelingen / knelpunten

Terug naar navigatie - Programma 7. Volksgezondheid en milieu - Actuele ontwikkelingen / knelpunten
+ = voordeel - = nadeel Najaarsnota
Programma 7 Volksgezondheid en Milieu 2026
Lasten
Riolering
Omzetting reserve naar voorziening egalisatie riolering -596.000
Correctie reeds geraamde onttrekking reserve riolering 50.000
Afval
Hogere verwerkingskosten GFT -60.000
Storting in de reserve afval -100.000
Milieubeheer
SPUK aanpak energiearmoede -58.010
Totaal lasten -764.010
Baten
Riolering
Omzetting reserve naar voorziening egalisatie riolering 596.000
Correctie reeds geraamde onttrekking reserve riolering -50.000
Afval
Hogere opbrengsten afvalbrengstation 60.000
Dividend Omrin 2025 100.000
Milieubeheer
SPUK aanpak energiearmoede 58.010
Totaal baten 764.010
Totaal programma 7 0
Mutaties reserves
Verrekening met reserve Afval 100.000
Onttrekking reserve riolering (omzetting naar voorziening) -546.000
Totaal mutatie reserves programma 7 -446.000

Toelichting cijfers

Terug naar navigatie - Programma 7. Volksgezondheid en milieu - Toelichting cijfers

Riolering
Omzetting bestemmingsreserve riolering naar voorziening egalisatie riolering
De gemeente beschikt op dit moment over een bestemmingsreserve vervanging en onderhoud riolering. Deze reserve wordt gebruikt om financiële overschotten en tekorten binnen het product riolering op te vangen. 

Naar aanleiding van een overleg met de accountant is beoordeeld of deze financiële middelen volgens de geldende verslaggevingsregels op de juiste wijze zijn verwerkt. Daarbij is geconcludeerd dat de huidige bestemmingsreserve op grond van het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) moet worden aangemerkt als een voorziening. De reden hiervoor is dat de middelen in deze reserve afkomstig zijn uit de rioolheffing. Deze heffing wordt door inwoners en bedrijven betaald voor een specifiek doel, namelijk het beheer, onderhoud en de vervanging van de riolering. Hierdoor kunnen deze middelen niet vrij door de gemeenteraad voor andere doeleinden worden ingezet.

De voorgestelde omzetting heeft geen gevolgen voor de beschikbare middelen voor het gemeentelijk rioleringsstelsel en leidt ook niet tot extra lasten voor inwoners. Het betreft uitsluitend een wijziging in de financiële verwerking en presentatie in de gemeentelijke administratie en jaarrekening. We stellen voor om de bestemmingsreserve vervanging en onderhoud riolering met een saldo van € 596.000 op te heffen en dit bedrag toe te voegen aan de nieuw te vormen voorziening riolering. Ook de reeds geraamde onttrekking aan de reserve riolering van € 50.000 wordt omgezet naar een onttrekking aan de nieuwe voorziening.

Met deze wijziging sluit de gemeente aan bij de geldende BBV-regelgeving en de opvatting van de accountant. Hiermee wordt voorkomen dat sprake is van een rechtmatigheidsafwijking in de jaarrekening.

Milieubeheer
SPUK Energiearmoede
Vanuit het Rijk hebben we een extra bijdrage ontvangen voor SPUK Energiearmoede, deze middelen mogen we uitgeven tot en met 2027. 


Afval
Lasten
De lasten vallen hoger uit dan begroot doordat de verwerkingstarieven voor GFT+E-afval zijn gestegen. Hierdoor nemen de verwerkingskosten van GFT+E toe.

Baten
De baten vallen hoger uit dan begroot door hogere opbrengsten van het afvalbrengstation als gevolg van tariefaanpassingen. Daarnaast heeft Omrin naar aanleiding van het positieve bedrijfsresultaat 2025 dividend uitgekeerd.


Reserve mutaties
Als gevolg van de genoemde factoren onder Afval ontstaat een positief saldo van € 100.000. Dit bedrag wordt gestort in de reserve Afval.

De bestemmingsreserve riolering wordt opgeheven, daarom vindt er een onttrekking plaats van € 596.000. De reeds geraamde onttrekking van € 50.000 wordt hierop in mindering gebracht.