Opgave inburgering

De instroom van statushouders is in 2025 gedaald. Dit heeft onder andere te maken met een gewijzigd beleid voor Syrische aanvragers. Veel asielzoekers zijn alleenreizend. De meesten doen nadat zij een status ontvangen een aanvraag voor het nareizen van directe familie. De taakstelling 2026 voor onze gemeente is nog niet bekend.
In 2025 is door de gemeente Weststellingwerf de intentie uitgesproken om deel te nemen aan de regionale doorstroomlocatie voor statushouders in de gemeente Opsterland. Als de gemeente definitief deelneemt aan de doorstroomlocatie wordt een deel van de taakstelling voor het huisvesten van statushouders tijdelijk in Opsterland ingevuld. Hiermee wordt de verstopte asielketen, waaronder Ter Apel, ontlast. We blijven verantwoordelijk voor de inburgering en duurzame huisvesting van de statushouders in een regionale doorstroomlocatie.
We blijven ons inzetten voor het zorgvuldig doorlopen van alle stappen in het inburgeringsproces van intake tot afronding van examens.
De bevindingen van de evaluatie van het beleidsplan in OWO verband 2022-2025 worden in eerste instantie verwerkt in een actieplan 2026. Nadat er meer duidelijkheid is over het te verwachten landelijk beleid van een nieuw te vormen Kabinet wordt besloten over de noodzaak van een nieuw OWO-beleidsplan.